środa, 18 lipca 2012

Kwiatuszkowy zawrót głowy

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze, które nieśmiało zaczynają pojawiać się na robootkomanii! Jest mi bardzo miło i buzia mi się uśmiecha :-)

Jak tytuł posta wskazuje u mnie wciąż trwa kwiatkoszał.
Na wzór Mulinowych stokrot powstały ecru-stokroteczki. Takie - co prawda małopachnące stokroty - dzierga się bardzo szybko i przyjemnie.Przepis opisowy:
- potrzebne będą
 • szydło i nić dobrze dobrane (ja do kordonka o grubości 10g/65m dobieram szydełko 1,5 mm), akrylowe kropki lub inne dekoracyjne dopełnienie stokrotki;
Kilka słów o słupku podwójnym:
- ten splot rozpoczynamy od dwukrotnego nawinięcia nici na szydełko, następnie wkuwamy szydełko w oczko podstawy, wyciągamy pętelkę (na szydełku mamy więc już cztery pętelki), narzucamy nić i przeciągamy przez dwie pierwsze pętelki z szydełka (na szydełku zostaje trzy pętelki), czynność powtarzamy jeszcze dwa razy aż na szydełku zostanie jedna pętelka. Wszystkie kroki pokazane są na rysunku poniżej:

Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 10

Aby wydziergać stokrotkę potrzebna jest jeszcze jedna umiejętność - dzierganie w kółko.
Jest dwa sposoby dziergania w kółko
- pierwszy bardzo prosty polega na wykonaniu łańcuszka, który zamykamy w pierścień za pomocą oczka ścisłego;
- i drugi trochę trudniejszy. Jedni nazywają go magiczne kółeczko dla innych to pierścień ścisły. Magiczne kółeczko brzmi moim zdaniem ładniej więc i ja tak będę je nazywać :) A polega na dzierganiu splotów na pętelce. Jak to zrobić? Owijamy nić - dość luźno - wokół dwóch palców, wkuwamy szydełko w pętlę i chwytamy nić idącą od kłębka, i teraz trzymając pętlę między kciukiem a palcem wskazującym wykonujemy sploty (pod dwie nitki pętelki). Po wykonaniu odpowiedniej liczy splotów ściągamy krótki koniec nitki - tak aby uformować pierścień, a następnie łączymy ostatni splot z pierwszym za pomocą oczka ścisłego lub zamykającego w zależności od potrzeby.

STOKROTKI

Na magicznym kółeczku zrobić 1 o.ł., 1 psł., 3 o.ł., 1 sł.pd., 3 o.ł., 1 psł. - pierwszy płatek;
drugi płatek: 3 o.ł., 1 sł.pd., 1 psł.;
i koleje cztery płatki wykonać jak drugi płatek. Zakończyć o.z. wkutym w 1 psł. Ściągnąć pierścień dość mocno.
Na środek przyklejamy lub też nie jakiś dekoracyjny element.
Jak zrobić listek?
Wykonać łańcuszek z 11 o.ł., w drugie i trzecie w trzecie i czwarte o.ł. zrobić po o.ś., następnie 1 psł., 1 psł.n., 1 sł., (2 sł. w jedno oczko) powt. 2 razy, 1 sł., 4 psł.n. w ostatnie oczko, i dalej robić po drugiej stronie łańcuszka : 1 sł., (2 sł. w jedno oczko) powt. 2 razy, 1 sł., 1 psł.n., 1 psł., zakończyć o.z.Do mojej kwiatowej kolekcji dołączyły także inne kwiaty. Jeszcze prostsze bo robione na pętelce z oczek łańcuszka.


Kolorowego popołudnia!

2 komentarze:

 1. Witam
  A mogłaby Pani ten listek rozrysować, cosik się gubię,
  Pozdrawiam
  Agnieszka z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Agnieszko dziękuję za zwrócenie uwagi, że coś jest nie tak :) Już poprawiłam błąd.
  Rozrysowałam również schemat zapraszam: http://robootkomania.blogspot.com/2013/04/listek-i-symbole-graficzne.html

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz!