środa, 11 lipca 2012

Szydełkiem dzierganie cz. I

Umiejętność dziergania przedstawionych poniżej splotów w zupełności wystarczy do wykonania większości roobótek szydełkowych. 
Podstawą jest oczko łańcuszka, uzupełnieniem półsłupek - i to tak naprawdę wystarczy aby wydziergać coś fajnego - tak powstał niedawno taki oto wieszaczek.

Podstawowe sploty

o.ł. - oczko łańcuszka

Myślę, że na obrazkach jest wszystko pokazane i dodawać nic nie trzeba :) Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 7


Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 7

 o.ś. - oczko ścisłe o.z. - oczko zamykające


Szydełko należy wkuć w oczko podstawy, chwycić nitkę i przeciągnąć ją przez oczko podstawy i oczko znajdujące się na szydełku.
Te dwa sploty wykonuje się tak samo z tą tylko różnicą, że przy oczku zamykającym nitkę odcinamy od kłębka i przeciągamy przez oczko do końca, mocno zaciskamy. Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 8

 psł. - półsłupek


Aby wydziergać półsłupek należy wkuć szydełko w oczko podstawy, narzucić nitkę i przeciągnąć przez pierwszą pętelkę z szydełka, ponownie narzucić nitkę i przeciągnąć przez obie pętelki, które są na szydełku. 
Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 9

psł.n. - półsłupek nawijany


Półsłupek nawijany jest splotem, który ma w sobie coś z "niższego brata" półsłupka i "wyższego brata" słupka. Aby wydziergać taki splot najpierw trzeba narzucić nitkę na szydełko, następnie wkuć szydełko w oczko podstawy i wyciągnąć pętelkę. Mając trzy pętelki na szydełku trzeba znowu narzucić nitkę i przeciągnąć ją na raz przez wszystkie trzy pętelki.

Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 9

sł. - słupek


Początek jest taki sam jak w przypadku półsłupka nawijanego. Narzucamy nitkę, wyciągamy pętelkę i teraz narzucamy nitkę i przeciągamy ją tylko przez pierwsze dwie pętelki, znowu narzucamy nitkę i przeciągamy przez pozostałe dwie.Źródło: Irena Kotecka, Album splotów szydełkowych, Wydawnictwo Watra, str. 10


Najważniejsze przy nauce szydełkowania to nie poddać się po pierwszym oczku łańcuszka. Powodzenia!


1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz!