WZÓR SIATECZKOWY
Dziś postaram się opisać podstawy wzoru siateczkowego, który wykorzystałam swego czasu do wydziergania niespodziankowego narzutko-kocyka czy serwety z motylami.
Wzór jest bardzo prosty, nadaje się do każdego rodzaju włoczki i nici. Wydziergać nim można dosłownie wszystko - bluzki, serwetki, narzutki, firaneczki - i całe mnóstwo innych dziergadeł :) Zapraszam więc na kolejną część szydełkiem dziergania :)
Wzór siateczkowy to inaczej okienka lub kratki. Może składać się z kwadratowych lub prostokątnych okienek. Główne sploty wykorzystywane w tym wzorze to oczko łańcuszka (o.ł.) i słupek (sł.).
Wzór siateczkowy składający się z kwadratowych okienek:
Podstawa musi składać się z liczby oczek podzielnych przez 3 plus 1 oczko.
Na pustą kratkę składa się 1 sł. i 2 o.ł., na pełną zaś 3 sł.
Każdy rząd rozpoczyna się 3 o.ł. w zastępstwie słupka, a kończy 1 sł.
Na łańcuszku wykonanym z odpowiedniej liczby oczek dziergamy:
Rząd I
wykonać 1 sł. w ósme o.ł. licząc od szydełka, potem 2 o.ł., *ominąć 2 oczka podstawy, wkuć 1 sł. w kolejne oczko - powtarzać od * , na końcu w ostatnie oczko wkuć 1 sł., odwrócić.
Rząd II
wykonać 5 o.ł., *1 sł., 2 o.ł., ominąć 2 oczka podstawy, 1 sł. w kolejne oczko. Powtarzać od *, na końcu wkonać 1 sł., odwrócić.
Powtarzać rząd II.
Wzór siateczkowy składający się z prostokątnych okienek:
Podstawa musi składać się z liczby oczek podzielnych przez 2 plus 1 oczko.
Na pustą kratkę składa się 1 sł. i 1 o.ł., na pełną zaś 2 sł.
Każdy rząd rozpoczynamy 3 o.ł. w zastępstwie słupka, a kończy się 1 sł.
Na łańcuszku wykonanym z odpowiedniej liczby oczek dziergamy:
Rząd I
wykonać 1 sł. w siódme o.ł. licząc od szydełka, potem 1 o.ł., *ominąć 1 oczko podstawy, wkuć 1 sł. w kolejne oczko - powtarzać od * , na końcu w ostatnie oczko wkuć 1 sł., odwrócić.
Rząd II
wykonać 4 o.ł., *1 sł., 1 o.ł., ominąć 1 oczka podstawy, 1 sł. w kolejne oczko. Powtarzać od *, na końcu wkonać 1 sł., odwrócić.
Powtarzać rząd II.
I tak wyglądają podstawy wzoru siateczkowego. Istnieje szereg innych kombinacji np. z wykorzystaniem słupka podwójnego, czy trójkątnych okienek. Ale miały być podstawy ;)
Miłej zabawy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Serdecznie dziękuję za każdy komentarz!