czwartek, 5 listopada 2015

Kilka słów o czapkach

Moje pierwsze szydełkowe czapki były ... oryginalne ;-) Miały jedyne w swoim rodzaju rozmiar, kształt, przeznaczenie. W niejednej spokojnie można było nosić kapcie do szkoły.

Na szczęście z biegiem czasu oraz ilością wydzierganych czapek nabrałam wprawy. I choć przede mną jeszcze wiele rzeczy do nauczenia, to jednak pomyślałam o początkujących szydełkowiczach. Zechciałam więc napisać post o tym, jak ułatwić zadanie im właśnie.
Mam nadzieję, że post okaże się pomocny w czapkowych zmaganiach.
Więc tak:
Jakie mogą być czapki?
- proste, z nausznikami, z mankietem, ze ściągaczem, z pomponem,  z antenką, z szalikiem, z daszkiem;
- beret, turban, pilotka, kapelusz, kominiarka, krasnal ...
Znacie jeszcze jakieś?

Jakie włóczki wybrać na czapki?
Na czapki można wykorzystać każdy rodzaj włóczki. Oczywiście latem sprawdzą się czysta bawełna lub jej mieszanki z wiskozą czy bambusem. Zimną natomiast niezastąpiony będzie każdy rodzaj wełny (merynos, szetland, alpaka) oraz wszelkie wełny z domieszką akrylu.

Jak dobrać rozmiar czapki?
Należy pobrać miarę obwodu głowy. Pomocna będzie miarka krawiecka, którą należy ułożyć nad uszami, przez środek czoła dookoła głowy. W ten sposób poznamy szerokość. Natomiast długość / głębokość czapki zależy od naszego gustu czy potrzeby. Patrz "Jakie mogą być czapki". Znając już wszelkie wymiary musimy wyliczyć ile potrzebujemy splotów, ilu rzędów. O tym jak to zrobić pisałam tu probka czyli jak uatwic sobie prace.

W jaki sposób można dziergać czapkę?
Czapki możemy robić na kilka sposobów:
- od góry dookoła oraz tam i z powrotem,
- od dołu dookoła oraz tam i z powrotem,
- w poprzek,
- z różnych elementów.

Jak zrobić czapkę od góry?

Praca nad czapką robioną od góry składa się z trzech etapów. Pierwszy jest najtrudniejszy i od niego tak naprawdę wszystko zależy. A chodzi o zrobienie denka, czyli płaskiego koła lub stożka określonego rozmiaru. Drugi etap to dzierganie na prosto, bez dodawania nowych splotów na pożądaną długość. A trzeci to wykończenie, czyli ewentualne ozdobienie czapki aplikacją oraz ukrycie końcówek włóczki.
  • Jak zrobić denko?
Denko powstaje przez równomierne dodawanie oczek w kolejnych okrążeniach, by w końcu uzyskać potrzebną liczbę splotów. Tak jak napisałam wcześniej może to być koło albo stożek. Na bazie koła zrobimy większość czapek, natomiast stożek znajdzie zastosowanie głównie przy czapkach typu krasnal.
Jest pewna zasada, która ułatwia dodawanie oczek i jeśli jest taka potrzeba utrzymanie idealnie płaskiego koła.
  • Czy znacie szydełkowe liczy?

cdn.

Ściskam ciepło,
Sylwia

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz!